Αυτο ειναι ενα θέμα που το εχω συζητήσει πολλες φορες με συναδέλφους κι όντως τελικα εμεις οι μηχανικοί απαξιωνουμε μονοι μας την ιδιότητα μας. Δενπιστευω οτι εχει να κανει μεωτο ποσο κοπιασε καποιος για να την αποκτήσει.Απλα ετσι μάθαμε οπως ειπες προηγουμένως να χρεώνουμε την υπηρεσία πιυ προσφέρουμε μονο αν τελειώσουμε η αναλαβουμε την δουλειά.Πολλοί λίγοι μεχρι σημερα με ρώτησαν τι οφείλουν για το χρονο μου κ τις συμβουλες μου παρολο που δεν προχώρησε η υπόθεση τους.
Στην προκειμένη τακτοποίηση ασχολήθηκα αρκετά.. Τηλέφωνα με συμβολαιογράφο, πολεοδομία να βρω ένα φάκελο για τον οποίο δεν ειχα στοιχεία, αντίγραφα σχεδίων, αυτοψία, νομοθεσία... Κ ακομη δεν τελείωσα! Ξαναεκανα αίτηση σημερα στην πολεοδομία να ξαναδώ το φάκελο μηπως κατι μου ξέφυγε γιατι δεν θα ησυχασω κ θα κανω κ ερώτημα στην υπεύθυνη για τα αυθαίρετα.. Κ φυσικα για ολα αυτα ξερω πως δεν πρόκειται κανεις να με ρωτήσει τι οφείλει για τη δουλεια μου! Και πολυ κακώς βεβαια δεν ζητάμε κι εμεις αμοιβή για τέτοιου ειδους υπηρεσίες. Εργατοώρες δεν ειναι; Η συμβολαιογράφος για να μου δωσει ενα συμβολαιο αντίγραφο απο το αρχείο με την σφραγίδα της ζήτησε 60 ευρω!!!Για μια φωτοτυπία κ μια σφραγίδα...εγω δηλαδη ποσα πρεπει να ζητησω απο τον πελάτη για όλες αυτές τις μερες που τρεχω κ χωρις να δωσω βεβαίωση με την σφραγίδα μου κ την υπογραφή μου για την οποια εχω κι ευθύνη;Οσα κι αν τους ζητήσει ομως η συμβολαιογράφος θα τα δώσουν χωρις παζάρια.Εγω αν ζητησω 50 ευρω θα με πούνε κ τρελή!